Свято робітничої боротьби у Франції (ФОТО)

Цього року щорічний фестиваль французької партії «Робітнича боротьба» (Lutte Ouvrière), що традиційно проходить під Парижем наприкінці травня, поповнився новими гостями та учасниками – українськими делегатами від організації, яка наразі створює партію «Соціальний рух»

Оксана К., Андрій РЄПА (Черкаси)

Фестиваль відвідали близько 30 тисяч учасників

Цього року щорічний фестиваль французької партії «Робітнича боротьба» (Lutte Ouvrière), що традиційно проходить під Парижем наприкінці травня, поповнився новими гостями та учасниками – українськими делегатами від організації, яка наразі створює партію «Соціальний рух». Це велика честь для українських активістів бути запрошеними на цей відомий фестиваль, адже він вважається одним з найбільших лівих публічних івентів у Європі, де можна зустріти представників європейських, британських, американських, латиноамериканських та африканських лівих партій, організацій та об’єднань.

Історія партії «Lutte Ouvrière» (далі – LO) бере свій початок у 1930-х і вже більш масово в 1960-х роках. Наразі LO налічує близько 10 тис. активних членів. Ідеологія організації – троцькізм, марксизм, комунізм, пролетарський інтернаціоналізм. Офіційними речниками партії на сьогодні є дві жінки: представниця молодшого покоління Наталі Арто (Nathalie Arthaud) та вже поважного віку Арлет Лагіє (Arlette Laguiller), яка брала участь в президентських виборах від партії протягом десятиліть аж до 2010 року, коли кандидаткою стала Наталі Арто. Головне завдання партії: підтримувати контакт із робітниками, інформувати їх через невеличкі інформаційні листівки (бюлетені) про конкретні новини на їхньому підприємстві й важливі політичні новини, допомагати відстоювати права робітничого класу. Також організація допомагає відстоювати права робітників-емігрантів. На думку українських активістів, які побували на фестивалі, в Україні немає організації на кшталт LO, але ця ніша вільна і дуже потрібна в часи «вільного ринку» та безправного становища робітників. «невільних прав робочих».

LO підтримує зв’язки з такими міжнародними лівими організаціями та об’єднаннями, як Workers’ Fight (UK), The Spark (United States), Combat Ouvrier (Гваделупа та Мартиніка), Organisation Révolutionnaire des travailleurs (Гаїті), Union Africaine des Travailleurs Communistes Internationalistes (Africa), Sinif Mucadelesi (Туреччина), Lucha de Clase (Іспанія), L’Internazionale (Італія), Bund Revolutionärer Arbeiter (Німеччина) та ін. Майже всі перераховані організації мали свої стенди на фестивалі, де можна було поспілкуватися з їхніми представниками та отримати спеціалізовану літературу, газети, сувеніри тощо. Також LO надає стенди для інших лівих організацій та організовує з ними публічні дебати. Спілкуючись, можна було почути шокуючи інформацію про утиски прав робітників у Африці чи у Франції. Зріз зарплат, звільнення без причини чи навіть вбивство протестуючих під час страйку – все це шокуюча діяльність капіталістів, яку треба оприлюднювати та припиняти. Сила робітників – у їхній згуртованості!

Було місце і культурному відпочинкові та всіляким забавам, адже це – перш за все – фестиваль, свято! На території фестивалю були представлені різні воркшопи з випікання хліба чи кування заліза, на «Острові науки» можна було послухати доповіді науковців про зв’язок між ехолокацією та винаходом УЗІ або про будову Всесвіту… На великій сцені виступали численні сучасні виконавці – від фольку до хіп-хопу. Паралельно відбувалися зустрічі з французькими авторами; зокрема, лауреат Гонкурівської премії письменник П’єр Лєметр презентував свою книжку «До зустрічі там нагорі» (2013). Відбулася жвава дискусія.

Українські ліві були представлені на фестивалі окремим стендом на території «політичного містечка» (Cité Politique) та організувати окрему зустріч, присвячену українській ситуації. Послухати і задати запитання прийшло близько сотні людей. Зокрема, Андрій Рєпа зробив доповідь, після якої мали змогу висловитися десятки різних осіб і активістів, часто дискусія була занадто запальною. Українські активісти спокійно відповіли на всі запитання й чітко донесли до всіх свою позицію. Під час триденного фестиваля до українського стенду завітало кілька сотень зацікавлених, які дискутували на тему політичного та воєнного становища в Україні, обмінювались контактами для подальшої співпраці, брали в українських активістів інтерв’ю. Було роздано понад 300 листівок французькою мовою з інформацією про нову українську партію (її 12 засадничих пунктів) та її діяльність із посиланнями на сайти.

Але найвизначнішим для активістів було знайомство з організаторами LO, яке відбулось за круглим столом і під час якого була запропонована співпраця міжнародних об’єднань для отримання досвіду в боротьбі трудящих. Обмінявшись контактами з учасниками з Греції, Гаїті, Франції та США було зрозуміло – це шанс набути реальний, а не теоретичний досвід у роботі з іншими активістами. І, здобувши такий досвід, треба розбудовувати свою робітничу боротьбу, заручившись міжнародною підтримкою однодумців.

На «Острові науки» можна було послухати доповіді науковців про будову Всесвіту, а на великій сцені виступали численні сучасні виконавці – від фольку до хіп-хопу

Було місце і культурному відпочинкові та всіляким забавам, адже це – перш за все – фестиваль, свято!

Під час триденного фестиваля до українського стенду завітало кілька сотень зацікавлених, які дискутували на тему становища в Україні

Leave A Comment

НАША КНОПКА

ГАСЛО: Головний аналітичний сайт