ГАСЛА МОМЕНТУ: Закон легалізує не зарплати, а диктат капіталу

В Україні завершується встановлення диктатури капіталу. Такий висновок соціалістичне об’єднання «Ліва опозиція» зробило, проаналізувавши урядовий законопроект про реформування соціального страхування та легалізацію фонду оплати праці (№5080). «Розпоряджатися коштами фондів соцстрахування буде лише держава, контрольована капіталістами», — заявляють українські ліві

Колектив “Лівої опозиції”

Навіть наймасовіші профспілки для владі - не указ. Час готуватись до страйків

В Україні завершується встановлення диктатури капіталу. Такий висновок соціалістичне об’єднання «Ліва опозиція» зробило, проаналізувавши урядовий законопроект про реформування соціального страхування та легалізацію фонду оплати праці (№5080). «Документ усуває профспілки з процесу соціального діалогу на вищому рівні: розпоряджатися коштами фондів соцстрахування буде лише держава, контрольована капіталістами», — заявляють українські ліві.

Буде створено Фонд соціального страхування шляхом об’єднання Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань і Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на базі Фонду соціального страхування на випадок безробіття. Окрім того, що багатомільярдні кошти будуть зосереджені в одній установі, делегати від працівників та роботодавців повністю усуваються від управління установою. Не законами, а актами Уряду будуть визначатись особливості обчислення страхового стажу за окремими видами соцстрахування і страхові випадки. Не виключено, що Кабінет Міністрів України встановлюватиме додаткові умови для отримання виплат. «Чорнобильці» позбавляються права на професійну перепідготовку.

Нагадаємо, що в 2010 році влада проштовхнула закон про соціальний діалог в Україні, яким запровадила дискримінацію профспілок, виокремивши серед них т.зв. «репрезентативні». В умовах слабкості профспілкового руху це означало фактично його монополізацію з боку старих забюрократизованих профспілок. «Тепер держава позбавляє ключових повноважень навіть ті профспілки, які є формально репрезентативними», — підкреслюють соціалісти.

Законопроект дійсно посилює відповідальність за порушення трудових прав. Але хто від цього виграє? Є сумніви, наскільки ефективно Держінспекція праці використає нові повноваження: в рамках дерегуляції бізнесу Кабмін обіцяє зменшити фінансування цього органу та скоротити його персонал. Отже, інспекції не вистачатиме рук, щоб реагувати на всі порушення або ж через фінансовий «голод» вона буде влаштовувати справжній рекет проти роботодавців. Збагачуватись буде держава (чи інспектор, який отримає нове повноваження), але не робітник, права якого порушені — ніхто не зобов’язує спрямовувати штраф на користь працівника. Профспілки, як і зараз, не матимуть права фіксувати порушення і накладати санкції.

Законопроект обнародуваний Міністерством соціальної політики містив прогресивні новації. Приміром, Держінспекція праці виводилась повністю з-під дії закону про нагляд за господарською діяльністю, як того вимагала МОП. Це спростило б проведення позапланової перевірки, дозволивши здійснювати її у будь-який час. Окрім цього передбачалось закріплення на законодавчому рівні поняття «гарантована зарплата» — це зобов’язало роботодавців оплачувати кваліфіковану працю за більш високими розцінками. Тому роботодавці й надалі зможуть оплачувати роботу ІТ-фахівців за мінімальними розцінками. «Законопроект не вирішить проблему тінізації трудових відносин, хоча й зменшує ставку єдиного соціального внеску», — вважають ліві радикали.

«Таке враження, що соціальний діалог «помер» ще до прийняття цього Закону. В усякому разі олігархічній владі не цікава жодна думка, окрім власної. Тому в пояснювальній записці вказано, що законопроект не стосується питань соціально-трудової сфери і не потребує консультацій з громадськістю, — обурюються в «Лівій опозиції». — Якщо навіть не імітує необхідність соціального діалогу, то робітничий клас повинен переходити до прямої класової боротьби. Час говорити з буржуазією на мові, яку вона розуміє — зі страйками на заводах та офісах, із захопленнями кабінетів директорів, із візитами на маєтки власників».

Leave A Comment

НАША КНОПКА

ГАСЛО: Головний аналітичний сайт