Захоплене Міносвіти: самоорганізація без тягнибоків і табачників (ФОТО)

Студенти демонструють приклад єднання навколо своїх соціальних інтересів. У п’ятницю 21 лютого ц.р. студенти зайняли будівлю Міністерства освіти і науки України. Вимога про відставку міністра втратила свою актуальність фактично одразу, тому перед молоддю постало питання про те, яким вони бачать майбутнє освіти

Колектив “Лівої опозиції”

Студенти не збираються покидати аудиторії, доки фінансова звітність Міносвіти не стане публічною

Студенти демонструють приклад єднання навколо своїх соціальних інтересів. При цьому вони приймають рішення без впливу політичних сил. Представники Олега Тягнибока і Дмитра Табачника не зуміли нав’язати свої порядки.

У п’ятницю 21 лютого ц.р. студенти зайняли будівлю Міністерства освіти і науки України. Серед них були представники Української асоціації студентського самоврядування, ГР «Відсіч», студентської профспілки «Пряма Дія» та інших ініціатив. Опломбувавши кабінети з метою збереження майна і документації, студенти почали використовувати приміщення з метою вироблення вимог та обговорення дій. Вимога про відставку міністра Табачника втратила свою актуальність фактично одразу, тому перед молоддю постало питання про те, яким вони бачать майбутнє освіти. Серед вимог, які було оголошено у перший же день — узгодження кандидатури нового міністра та заступників з представниками студентства, підтримка Закону про вищу освіту №1187-2, спрямованого на розширення автономії вузів, а також покарання винних у розгоні мирних протестів. Представники студентської профспілки «Пряма Дія» від початку наголошували на необхідності включення вимоги щодо екстериторіальності вузів (забороні правоохоронцям перебувати на території вишів), що виглядає особливо актуально з метою розширення самостійності студентів.

Презентація лівого журналу "Спільне" у захопленому студентами МОН

На другий день – 22 лютого – було влаштовано презентацію журналу соціальної критики «Спільне», присвяченого проблемам т.зв. Другого світу. Захід відбувся одночасно із оголошенням новини про відсторонення Віктора Януковича з посади президента, що дозволило поставити питання про актуальні соціальні зміни у практичну площину. Про це заявив головний редактор журналу Володимир Іщенко. Член редколегії та активіст «Лівої опозиції» Захар Попович перелічив найбільш актуальні шляхи соціальних змін: справедливе оподаткування олігархії та закриття «офшорних» схем. У свою чергу активіст Автономної спілки трудящих Денис Горбач зазначив, що загальною метою усіх соціальних активістів є знищення олігархії як класу (звичайно, не фізичне). Після того, як усі бажаючі придбали випуск журналу, відбулась студентська асамблея.

Субота, 23 лютого, розпочалась з конфлікту: під стіни МОН прийшли представники ВО «Свобода», заявивши, що «міністерство» «довірили» їм і попросивши звільнити приміщення. Звичайно, ніхто зі студентів не мав наміру віддавати політиканам будівлю, тим паче на основі якихось кулуарних переговорів у Верховній Раді. Представники студентської самооборони заявили, залишають за собою контроль за установою. Перспектива призначення на посаду міністра Ірини Фаріон не викликає у молодих людей жодного ентузіазму.

Далі відбулась дискусія про те, до якої освітньої моделі повинна прийти Україна. Викладачка НАУКМА і директор Центру дослідження суспільства Інна Совсун підкреслила, що безкоштовна вища освіта є загальним європейським стандартом. Вона навела факти, що в Європі частка фінансування вищої освіти з приватних джерел (зокрема, громадянами) складає близько 10%, а в Україні — близько 40% (сюди входить і оплата за контрактом, і внесення плати у якості добровільних внесків).

Студенти обговорюють вимоги до нового міністра освіти

Студенти обговорюють вимоги до нового міністра освіти

У той же день студенти провели обговорення «розширеного» переліку вимог до нового міністра. Значну частину із них складали пропозиції від студпрофспілки «Пряма Дія» — екстериторіальність університетів та рівне представництво усіх профспілок (користування приміщеннями, стендами, сайтами вузів). Студенти визнали потрібною і вимогу, важливість якої неодноразово підкреслювалась «Лівої опозицією»: публічна он-лайн звітність за доходами і витратами Міністерства освіти і науки. Разом з тим, вимога про усезагальну безкоштовну освіту не була схвалена усіма студентами, як «нереалістична». Хоча це гасло, нагадаємо, було присутнє під час протестів у рамках кампанії «Проти деградації освіти». Тобто перед соціалістами та усіма студентами, що вимагають радикальних перетворень, постає завдання пояснити можливість суттєвих перетворень.

У підсумку було схвалено перелік вимог, який містить наступну умову звільнення приміщення: «Звільнення приміщень МОН та допущення до робочих місць співробітників фінансового-економічних відділів та бухгалтерії тільки після здійснення комісією за участі студентів копіювання баз даних бухгалтерських автоматизованих систем та змісту жорстких дисків комп’ютерів та серверів, які використовуються відповідними підрозділами міністерства. Вказана інформація має бути опублікована в Інтернеті для загального доступу. Електронну документацію публікуємо негайно».

Звичайно, вважаємо, що віддавати будівлю під повний контроль нової влади — недоцільно. Студентство стало однією з рушійних сил Євромайдану, тому й висувати вимоги до нової влади вони мають повне моральне право. Як мінімум, вони мають добитись права користуватись приміщеннями Міносвіти, якщо вони матимуть таку потребу. Важливо, що студенти не допустили до участі представників «табачниківської» Студентської ради Києва, які прийшли саботувати захід.

Варто зазначити, що життя в Міністерстві спонукало студентство до активізації. Було захоплено будівлю КНУ ім..Шевченка і медичного університету ім.Богомольця (ректор Віталій Москаленко добровільно пішов у відставку). Також відбувся протест студентів БНАУ у Білій Церкві (Київська обл.). Тому, чим довше студенти братимуть участь у реалізації інструментів прямої демократії, тим більше шансів, що поступово вони усвідомлять не потрібність будь-яких міністрів…

Leave A Comment

НАША КНОПКА

ГАСЛО: Головний аналітичний сайт