С.Жадан, Ю.Шаповал, М.Бойцун і П.Солодько про зрив презентації “Українського Троцького”

Зрив презентації книги «Український Троцький» і дискусії на тему «Троцький і незалежність України» представниками партії ВО «Свобода» викликав осуд навіть з боку тих, хто критично оцінює постать Л.Троцького. Зокрема, з цього приводу висловились письменник Сергій Жадан, що брав участь в презентації збірки у харківській книгарні «Є», вітчизняний історик Юрій Шаповал, запрошений на дискусію у київську книгарню «Є», британський економіст Марко Бойцун, що виступив автором однієї зі вступних статей до збірки, а також науковий редактор порталу “Історична Правда” Павло Солодько

Сергій ЖАДАН, письменник, поет:

– Мені загалом не надто зрозуміла така тактика правих – влаштовувати скандали на чужих презентаціях. Здавалося б, для них презентація книги Троцького мала стати чудовою нагодою завдати своїм опонентам ідеологічної поразки, «задавити» опонентів аргументами. Оскільки давити кількістю – справа доволі непевна: сьогодні з собою прийшли тридцять однодумців, і перевага на твоєму боці, завтра не прийшли – й що ти будеш робити? Мовчати? Мені здається, невміння (небажання) аргументовано висловлювати свою позицію свідчить про ідеологічну неспроможність. Для політичної партії це фатально

Юрій ШАПОВАЛ, доктор історичних наук, професор, завідувач відділу етнополітології, керівник Центру історичної політології Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України:

– Проводити дискусії на таку тему, звичайно, потрібно. Лев Троцький є частиною історії — його тексти та ідеї вимагають дослідження. Його постать викликає інтерес.

Те, що відбулося у книгарні «Є» 13 листопада — це яскраве свідчення відсутності інтелекту в сучасній Україні. Патріотизм, помножений на відсутність інтелекту — це біда. Молоді люди прийшли свідомо, щоб влаштувати провокацію. Їх цікавила не історія, а напевно щось інше.

Видання такої книги оцінюю позитивно. Можливо, книга переобтяжена вступними статтями. Також вважаю, що називати дану постать «видатним українським революціонером» — це явне перебільшення. Та разом з тим, Троцького потрібно знати. У публічному просторі зараз не говориться нічого, окрім згадки про його «анти-українізм» та експлуатацію України. Насправді Троцький був різним: у 1919 році — він був одним, а вже у вигнанні, зокрема, у Мексиці — іншим. Його ставлення до України дійсно змінилось.

Якщо подібні заходи будуть проводитись у майбутньому, то мені було б цікаво взяти у такому участь.

Марко БОЙЦУН, професор Лондонського столичного університу (London Metropolitan University):

— Упорядники книги вважали, що вона зробить внесок у переоцінку історії України, розпочатої після здобуття країною незалежності в 1991 році. В історичних публікаціях, що збереглися на момент розпаду СРСР, вбачаються відбиток сталінської ідеології та грубі упущення — «білі плями» — стосовно важливих постатей і рухів, які несумісні з тогочасним ідеологічним світоглядом. Лев Троцький був одним з таких людей. Він опонував Й.Сталіну після смерті В.Леніна, програв той бій, а потім втратив життя і, власне, своє ім’я в історії своєї країни.

Я погодився написати вступ до збірки, яка є першою спробою узагальнити внесок Троцького в українську історію саме тому, що потрібно дати можливість українському студентству робити висновки, ознайомившись із його власними словами, а не тільки ідеологічно навантаженими переспівами. Я критикую деякі дії Троцького, але я не можу прийняти той демонічний образ, якого він набув в історичних і полемічних працях апологетів Сталіна. Цей образ має бути розвінчано. На жаль, українські націоналісти знову приєдналися до сталіністів у формуванні такого образу. І вони поділяють деякі з їхніх методів.

Наскільки мені відомо, це вже не перший раз, коли зібрання нових лівих груп в Україні були зірвані правонаціоналістичними силами. Автори журналу «Спільне» зазнавали залякувань та фізичних нападів, коли вони намагалися представити видання на відкритих засіданнях у Тернополі. Крайні праві знають, що вони можуть продовжувати робити це безкарно, тому що міліція та суди не забезпечують реалізації конституційних прав громадян, а корпоративні ЗМІ ігнорують цю тему. Чи не набуде це фатального розвитку, як у в Греції, перш ніж громадяни визнають, що насправді відбувається?

Павло СОЛОДЬКО, науковий редактор порталу “Історична Правда”:

– Книга текстів Троцького є важливим джерелом для вивчення історії, в тому числі і України. Адже Лев Троцький – видатна історична постать, відомий українець. Зрив дискусій – це негарно, але зрив академічних дискусій – це просто ганьба

Leave A Comment

НАША КНОПКА

ГАСЛО: Головний аналітичний сайт