“Український Троцький” у першій столиці (ФОТО і ВІДЕО)

26 жовтня у харківській книгарні „Є” за участі письменника Сергія Жадана відбулась презентація книги „Український Троцький”. Разом з активістами „Лівої опозиції” Денисом Пілашем і Захаром Поповичем вони дискутували про роль Лева Троцького та його ідей в українському революційному русі, про майбутнє вітчизняних „нових лівих”, а також відповіли на дещо передбачувані питання націоналістично-налаштованих відвідувачів

Віталій ДУДІН, “Ліва опозиція”

Сергій Жадан на презнтації "Українського Троцького"

Жваву дискусію забезпечила київська активістка Ніна Потарська

26 жовтня 2013 року у харківській книгарні „Є” за участі письменника Сергія Жадана відбулась презентація книги „Український Троцький”. Разом з активістами „Лівої опозиції” Денисом Пілашем і Захаром Поповичем вони дискутували про роль Лева Троцького та його ідей в українському революційному русі, про майбутнє вітчизняних „нових лівих”, а також відповіли на дещо передбачувані питання націоналістично-налаштованих відвідувачів. На презентацію приїхали навіть мешканці Львова, Києва й Москви, тому сидячих місць вистачило не всім.

„У загальній уяві Троцький — це „україножер”. Звичайно ж, видання його творів про Україну — це провокація. Ми розраховували спровокувати не конфлікт, а дискусію, — від імені видавця зазначив З. Попович. — Із зібраних творів зрозуміло, що Лев Троцький намагався принаймні відстоювати інтернаціоналістичну позицію в інтересах українського, російського, єврейського народів. Він мабуть єдиний з політиків 30-их років, хто висував з лівих позицій гасло незалежної радянської України”. При цьому Захар Попович додав, що творчий спадок актуальний і зараз: „Відносно незалежності України як економіст можу сказати, що рівень економічної незалежності лише знизився. Більшість людей об’єктивно відчувають, що ніякої реальної незалежності нема”.

„Збірка включає матеріали, які здебільшого стосуються двох поворотних моментів — громадянської війни і періоду після вигнання Л. Троцького із Радянського Союзу, напередодні Другої світової війни. Нагадаю, що він допустив делегацію Українського Народної Республіки до переговорів у Брест-Литовську. Троцький був серед перших, хто критикував бюрократичне переродження у СРСР і наголошував на необхідності робітничої демократії”, — зазначив Д. Пілаш. Науковий редактор “Українського Троцького” додав, що багато прогресивних діячів (зокрема, Ліон Фейхтвангер і Ромен Роллан) однозначно ставали у дилемі „Гітлер — Сталін” на бік останнього, закриваючи очі на жорсткі недоліки і злочинні репресії у СРСР. Тоді як Троцький чітко розрізняв підтримку завоювань революції 1917 року від примирення з курсом радянської бюрократії.

Сергій Жадан розповів про необхідність лівої опозиції

Тут не йдеться про спробу реабілітації Троцького, швидше про те, що потрібно знати першоджерела й історичні матеріали, висловив позицію С. Жадан. При цьому він додав, що претензії до радянського діяча мають моральне право висувати якраз ліві, критикуючи більшовицьких лідерів, зокрема Лева Троцького, за відхід від певних ідей. Відповідаючи на питання аудиторії щодо актуальності соціалістичних ідей у сучасній Україні, Сергій Жадан заявив: „Перемога „дикого капіталізму” і наступ ліберального проекту, який вбиває все живе, що тут залишилось в цій країні, так чи інакше потребує якоїсь опозиції, якоїсь протидії. І ця протидія, як мені видається, логічно має випливати саме з лівого флангу, лівого руху”.

В ході презентації відбулась дискусія з представниками націоналістичного руху, що представились істориками. Щоправда питання стосувалися не стільки даної книги, скільки випливали із загального уявлення про лівий рух як завідомо „антиукраїнський”. За збігом обставин, у цей день у Харкові відбувався футбольний матч між місцевим „Металістом” і львівськими „Карпатами”, тому на захід прийшли кілька правих фанатів, які місяць тому намагалися зірвати презентацію у Львові. Однак цього разу обійшлось без будь-яких провокацій.

Найближчим часом на нашому сайті буде опубліковане інтерв’ю із Сергієм Жаданом.

Загалом захід зібрав близько 30 осіб

Leave A Comment

НАША КНОПКА

ГАСЛО: Головний аналітичний сайт