Це відповідь на попереджувальний постріл, – шахтар

Сьогодні Україна відзначає День шахтаря. Приємно вражає, що наразі є ті, хто доводить, що гірники є авангардом робітничого класу. Про нещодавній “італійський страйк” нам розповідає Олег Сичьов, заступник голови ППО НПГУ на шахті „Гвардійська”

Розмовляв Віталій ДУДІН, “Ліва опозиція”

Сьогодні Україна відзначає День шахтаря. Приємно вражає, що наразі є ті, хто доводить, що гірники є авангардом робітничого класу. У м.Кривий Ріг Дніпропетровської області триває запекла боротьба між шахтарями та адміністрацією ПАО „Криворізький залізорудний комбінат”. Робітники з Незалежної профспілки гірників України довели свою здатність до рішучих дій та солідарності, влаштувавши „італійський страйк” на шахті „Гвардійська”. Капіталісти використовують для нейтралізації виступу усі важелі впливу – психологічний тиск, притягнення до дисциплінарної відповідальності та часткові поступки.

Заслуговує на повагу те, що свою боротьбу гірники ведуть, опираючись виключно на класові сили. Вони відмовились від допомоги опозиційних партій й при цьому їх підтримують місцеві ліві активісти. Вони просять про солідарність, а головне – про інформаційну підтримку. Саме вона здатна обмежити дії адміністрації і діяти у межах правового поля. Місцева влада, пов’язана з власниками комбінату, докладає зусиль, аби події вдалось замовчати. Так, приміром, голова міського осередку НПГУ Юрій Самойлов відзначив, що його інтерв’ю для телеканалу „Рудана” так і не вийшло у ефір.

Нагадаємо, що 10 липня ц.р. були проведення збори невдоволених шахтарів, а вже 12 липня – складено вимоги до власників комбінату. Серед іншого, працівники вимагають підвищення оплати своєї праці. 29 липня комісія надіслала відповідь, в якій вимоги щодо підвищення оплати праці визнала безпідставними, хоча прибутковість підприємства є загальновідомою. Розпочавши збирати підписи за проведення страйку, працівники зіткнулися з усіма бюрократичними перепонами, як-то необхідність отримання підписів більшої половини працівників (потрібно більше 600 підписів). Це ще раз підтверджує актуальність боротьби за розширення права на страйк, проголошеної „Лівою опозицією”. Об’єднавши представників різних шахт, активісти вирішили організувати “італійський страйк”, працюючи у повній відповідності до правил техніки безпеки.

У цей день у Кривому Розі – серці української промисловості – відбувається збір трудового колективу ПАО „Криворізький залізорудний комбінат”. На питання редакції GASLO.INFO відповів один з лідерів акції протесту – Олег Сичьов, заступник голови ППО НПГУ на шахті „Гвардійська”.

- Які вимоги зараз ставлять протестуючі шахтарі?
- В ході боротьби наші вимоги дещо розширились. Сперши ми ставили такі вимоги:

1) розробити пропозиції щодо покращення умов охорони праці;
2) своєчасно забезпечувати працівників матеріалами та робочими інструментами;
3) закріпити постійну частку зарплати на рівні 80%;
4) збільшити тарифні ставки і оклади на 50% з вересня 2013 року.

Після того, як 29 липня ц.р. робоча комісія визнала найбільш принципові вимоги безпідставними, ми додали до вимог виконання положень Закону України „Про підвищення престижності шахтарської праці”.

- Які засоби тиску використовує адміністрація?
- Тиск носить здебільшого психологічний характер. При цьому, на публіці адміністрація намагається справити враження, що ситуація її не лякає. З наших джерел відомо, що директору шахти дана команда за будь-яку ціну звільнити ініціаторів трудового спору. Дізнавшись про намір підготувати страйк в установленому законом порядку, адміністрація почала збір компромату. Будь-які „проколи” щодо якості виконаних робіт з нашого боку – все це збиратиметься і використовуватиметься проти нас. З будь-якого приводу складається доповідна записка. Так, заступник директора по виробництву Олександр Меланіч пише доповідні через брак. При цьому він взагалі не розуміє нічого про нормування праці! Я все виконую – облаштував, відбурив, стрельнув… Згідно нормування праці, на процедуру облаштування потрібно 8 годин і я суворо дотримуюсь таких норм. Чому мені, прохіднику п’ятого розряду, вдавалося раніше виконувати цю роботу з перевищенням норми? Будь-яке перевиконання норми відбувається, або за рахунок використання більш досконалого обладнання, або за рахунок порушення правил техніки безпеки.

Мого колегу уперше за його роботу на підприємстві вже викликали на розгляд якості роботи дільниці. Це трапилось ще до „італійського страйку”. Свої дії керівництво підприємства назвало „попереджувальним пострілом”. Проведення „італійського страйку” для них було повною неочікуваністю. Директор запитав мене особисто, чому це сталося. Я заявив, що це була „наша відповідь на ваш попереджувальний постріл”.

- Які наслідки мав „італійський страйк”?
- Майже вполовину знизилась продуктивність. У середу 21 серпня ранкова зміна майже не працювала, вимагаючи видати їм спеціальні гумові робочі рукавиці. Інші „шкодили” по-троху, працюючи не напружуючись. Наша шахта із 40 прохідників загалом дала 7 вибухів, в той час як повинна була хоча б 40.

Також ця акція мала неабиякий позитивний вплив на бойовий дух колективу. Чисельність нашої профспілки почала зростати. Адже після того, як 29 липня ц.р. ми отримали відмову визнати наші вимоги, то багато хто був дещо дезорієнтований. Ми збирали підписи, але цей процес тривав дещо в’яло.

- Як відреагувала адміністрація на цей виступ?
- Директор одразу попросив виходити працювати в суботу, аби „підтягувати хвости”. Він сказав нам, що ми фактично змарнували зміну. Ми заявили, що ніхто цього робити не буде, тим паче, на цих вихідних цілих два свята – День незалежності та День шахтаря. Він наполягав, що ми це зобов’язані зробити безкоштовно. В ході розмови була й істерика директора, а потім він заявив, що потрібно шукати компроміс. Після того, як ми відмовились від його пропозиції, він пообіцяв, що ця робота буде оплачена за подвійним тарифом, як це передбачено КЗпП. Однак, принаймні, з нашої бригади ніхто на роботу не вийшов.

Збагнувши, що силою нас не візьмеш, керівництво комбінату оголосило, що з вересня ц.р. зарплату нам піднімуть на 12%. Тим не менше, ми не збираємось припиняти боротьбу.

Leave A Comment

НАША КНОПКА

ГАСЛО: Головний аналітичний сайт