“Для демократизації Україні треба подолати олігархізацію”. Інтерв’ю з депутатом Бундестагу

Спілкувалися Захар Попович та Деніс Пілаш,
“Ліва опозиція”, спеціально для gaslo.info

Андрій Гунько: "Олігархізація політики в Україні є дійсно більш екстремальною ніж в будь-якій іншій країні"

В декларації офіційної місії спостерігачів, яка буде опублікована на офіційному сайті ПАРЄ, серед основних загроз демократії в Україні названі “олігархізація політики” та застосування “приватних економічних ресурсів” з метою маніпулювання виборчим процесом. Про це та інше повідомив сайт “Гасло.інфо” член місії спостерігачів ПАРЄ депутат Бундестагу Німеччини від Лівої партії (Die Linke) Андрій Гунько (Andrej Hunko). Нагадаємо, що 21 вересня у Києві з ініціативи “Лівої опозиції” відбулась зустріч з цим німецьким депутатом українського походження (фото).

***

- Українці навіть слабо уявляють собі можливість існування політичних партій, які не належать олігархам. Навіть люди, які намагаються обстоювати інтереси простих людей, не розуміють, як можна фінансувати свою політичну діяльність без підтримки великого або хоча б середнього бізнесу. Ви вважаєте що в Україні справді можлива незалежна від бізнесу політика?

- Олігархізація політики в Україні є дійсно більш екстремальною ніж в будь-якій іншій країні. Навіть більшою ніж в Росії. Навіть дивно, наскільки українські політики не уявляють собі існування без фінансування з боку великого бізнесу. Та насправді, є лише дві країни з 47 представлених у Раді Європи, де відсутнє фінансування партій з суспільних фондів – це Швейцарія та Україна. В Німеччині, наприклад, діє система, коли кожна партія, яка отримала більше 1% на виборах отримує від держави певні гроші за кожен голос. І це найважливіше джерело фінансування нашої партії Die Linke. Крім того, всі члени партії сплачують внески, а депутати всіх рівнів відраховують значну частину своєї зарплати на фінансування партії. Адже ми стали депутатами не через те, що ми такі видатні хлопці – за нашою спиною стоїть партія! Завдяки цьому ми можемо існувати абсолютно без ніякої «підтримки» з боку великого бізнесу. В Німеччині інформація про будь-які внески до партійних фондів, які перевищують 50 000 євро має бути публічно оприлюднена. Так, інші партії, зокрема “зелені”, так звані “соціал-демократи” та інші отримують значні гроші від бізнесу, але виборці принаймні цілком обізнані про обсяги фінансування. Ми ж свідомо відмовляємося від грошей від жодної великої німецької компанії. Ми маємо нульову “підтримку” від бізнесу – нам вона не потрібна. Ми навіть пропонуємо зовсім заборонити фінансування політичної діяльності з боку великих компаній. В Україні, звісно, ситуація є абсолютно протилежною. Але це не значить, що ви не маєте шансів її змінити. Незважаючи на спротив олігархів.

- Ви були ініціатором внесення до декларації місії спостерігачів ПАРЄ пункту про олігархізацію політики та маніпулування виборами з боку бізнес-кіл. Ми всі обізнані і про факти підкупу виборців, як то кажуть “гречкою”, і про корупцію у виборчих комісіях всіх рівнів. Можна сказати, що це вже стало частиною української буржуазної політичної культури. Але спостерігачі, звичайно, вважають, що основну загрозу для вільного волевиявлення становить не стільки підкуп, як адмінресурс?

- Так, сьогодні я спілкувався і з представниками опозиційних, і провладних політичних партій. Мав зустрічі з урядовцями та головою Центральної виборчої комісії. І всіх я питав про роль олігархів в українській політиці. Знаєте, що мені відповіли, зокрема, в Уряді? Сказали, що на цих виборах балотується менше олігархів, аніж зазвичай, а прозорого фінансування партій з суспільних фондів буцім-то не хочуть самі люди. Звісно, я передбачав, що з цим не все гаразд, але все одно був вражений наскільки! Адмінресурс, звичайно, становить велику проблему, але він є скоріше наслідком, ніж першоджерелом. Пропозиція щодо включення відповідного дуже критичного зауваження щодо ролі олігархів в українській політиці до підсумкового документу була підтримана членами делегації, і в першу чергу очільником нашої місії Андреасо Гроссом з Швейцарії. Наскільки мені відомо, ПАРЄ вперше поставила проблему олігархізації на перший план. Я зачитаю фрагмент декларації, яка буде опублікована на офіційному сайті:

“Олігархізація української політики, злиття та зрощування політичних та економічних інтересів є серйозною проблемою. Делегація закликає державних діячів та учасників виборчого процесу утриматися від зловживання, як адміністративними ресурсами, так і приватними економічними засобами для маніпулювання виборчим процесом та спотворення волевиявлення людей. Ми хотіли б спонукати політиків не бути осторонь від цих проблем, та поставити суспільний інтерес перед власним приватним інтересом для того, щоб зберегти довіру до політичних інституцій з боку багатьох виборців”.

Під час виступу Андрія Гунько у Києві 21 вересня

- Отже, в нас є очевидні проблеми з демократією, пов’язані в першу чергу з олігархізацією та маніпулюванням з боку бізнесу політичним процесом. Брак демократії та недотримання прав людини часто подаються як чи не єдині перешкоди для інтеграції Украни до ЄС. Про це говорять і європейські чиновники, і українські політики. Чи справді інтеграція України до Європи є можливою?

- Звичайно, але для цього доведеться спочатку поставити Європейський Союз з голови на ноги. Коли після Другої світової війни союз тільки створювався, багато зусиль було витрачено на вирівнювання економічного та соціального розвитку між країнами. Тепер ситуація є зворотньою. Великий бізнес, в першу чергу німецький, лобіює подальші неоліберальні реформи та заходи так званої “суворої економії”. Я маю на увазі, зокрема, новий фіскальний договір. Допоки домінуватиме така політика – Україна матиме мало шансів на об’єднання з ЄС. Але я впевнений, що ми її змінимо. Наша партія послідовно обстоює солідарність між народами. Ми за інтеграцію між простими людьми, а не між олігархами. Не за свободу руху капіталів, а за вільне спілкування простих людей. Проти принизливих візових процедур та спроб зробити “цапа відбувайла” з мігрантів. Інтергація є можливою, але тільки якщо нам з вами вдасться кардинально змінити соціальну політику по обидва боки кордону. Тоді і рівень життя в Україні та Німеччині зможемо з часом вирівняти. Думаю, що це значно важливіше ніж єдиний ринок.

Leave A Comment

НАША КНОПКА

ГАСЛО: Головний аналітичний сайт